صفر تا صد انتخاب کابینت آشپزخانه

آشپزخانه شاه بیت خانه است. طراحی کابینت آشپزخانه تصمیم مهمی است که به جز نگاه عملگرایانه باید امنیت و آسایش را برای خانه و ساکنین به همراه بیاورد. طراحی کابینت و انواع آن قسمتی از پروسه‌ای است که با دکوراسیون خانه باید هماهنگ باشد.

اما مضاف بر آن کابینت محل کاربردی است که بخش مهمی از وقتتان را در آن می‌گذرانید. بنابراین باید تمامی قسمت‌های آن عملگرایانه طراحی شود. در این مقاله راهکارهای و چگونگی انتخاب کابینت آشپزخانه را با شما در میان می‌گذاریم.

در طراحی کابینت آشپزخانه نکات و مراحلی را باید در نظر گرفت. این گام‌ها برای این است که زندگی ما در محیط امنی که خانه نام دارد را آسوده‌تر کند. اگر شما هم در انتخاب میان انواع طرح‌ها و مدل‌ها کابینت از نوع کلاسیک تا مدرن فرومانده‌اید، این مقاله حتماً مناسب شما خواهد بود.

اما از کجا باید شروع کرد؟ این سئوال را ما در 10 گام خلاصه کردیم. گام‌هایی که شما به عنوان مشتری یا سفارش دهنده حتی فروشنده برمی‌دارید تا بهترین کابینت را متناسب با علایق و شرایط مصرف کننده برای او خریداری  و تهیه کنید.

گام اول: کابینت سفارشی می‌خواهید یا پیش ساخته

ممکن است شما به شرکت‌هایی مانند دکوآرت بیایید و بر اساس فضای آشپزخانه و نیازهای شما، طراحی سه بعدی انجام ‌گیرد و کابینت با توجه به دکوراسیون و بسیاری از معیارهای دیگر طراحی خواهد شد. این شرکت‌ها به فضاسازی و نیاز مشتری بیشتری بها را می‌دهند و آشپزخانه را به بهینه‌ترین شکل ممکن درست خواهند کرد.

اما کابینت آماده نصب و پیش ساخته نیز در فضای اینترنت به فراوانی یافت می‌شود. برای این نوع کابینت‌ها تنها به حضور یک نصاب نیاز است و در بازه زمانی کوتاه آشپزخانه شما حاضر خواهد بود. هر کدام از این انواع مزایا و معایبی دارند. مزیت مدل سفارشی در هماهنگی آن با فضای زندگی و آشپزخانه و نیاز شما است و مزیت مدل پیش ساخته در سرعت عمل آن.

گام دوم: فضاسازی در طراحی کابینت

محل ذخیره تجهیزات آشپزخانه مخصوصاً در آشپزخانه‌های کوچک بسیار مهم است. طراح خوب کابینت سعی می‌کند بیشترین فضاسازی را برای شما ایجاد کند تا برای نگداری ظروف، وسایل، مواد اولیه خشک و دیگر مواد ضروری در آشپزخانه دچار مشکل نشوید. طراح کابینت آشپزخانه باید به همه چیز و همه لوازمی که شما در آشپزخانه خود دارید فکر کند و برای آن راهکاری به شما پیشنهاد کند. اگر آشپزخانه کوچک است این راه‌حل‌ها خلاقانه‌تر خواهد شد. انبارهای مخفی و کشویی یکی از این راه‌حل‌ها است که باید آن را بر اساس آشپزخانه طراحی کرد.

مثلاً کابینت استاندارد با 90 سانتی‌متر طول ممکن است در آشپزخانه‌های کوچک فضای زیادی را هدر دهد. فضای بالایی ممکن است در آشپزخانه‌های بزرگ اصلاً نادیده گرفته شود و مهم هم نیست. اما در آشپزخانه ده‌متری اینگونه نمی‌توان رفتار کرد. در این نوع آشپزخانه‌ها نیز باید درآورهایی با کشورهای مختلفی طراحی کرد و جای خالی کمتری را باقی گذاشت.

البته کنار درها را زیادی شلوغ نکنید.

گام سوم: پیش از انتخاب کابینت به چیدمان آشپزخانه فکر کنید

طراحی کابینت آشپزخانه
حداقل فاصله اجزای دیگر آشپزخانه از گاز باید 12 تا 15 سانتی‌متر باشد.

اگر اهل برنامه‌ریزی هستید و چیدمان آشپزخانه برای شما مهم است و این قسمت می‌تواند نیاز دورنی شما را برآورده کند. راهکارهای زیادی برای طراحی چیدمان منحصر به فرد کابینت آشپزخانه وجود دارد. مثلاً دیوایدهای قاشق و چنگال ابزار بسیار خوبی برای تفکیک‌ آن از دیگر لوازم مانند قابلمه و مانند آن است.

کسی نمی‌خواهد در آشپزخانه به دنبال وسایل بگردد. اگر فضای زیادی دارید چیدمان آشپزخانه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. باید بدانید هر کدام از المان‌های آشپزخانه در کجا و در کنار کدام یک از دیگر المان‌ها قرار می‌گیرند. مخصوصاً اگر به نوع خاصی از آشپزی علاقمند هستید این موضوع را با طراح کابینت خود در میان بگذارید. فرض کنید به سرخ‌کن نیاز ضروری دارید و باید آن را در کنار گاز نگه دارید. یا دوست دارید در هنگام آشپزی تمامی وسایل در کشوهای کنار گاز و فر قرار بگیرد.

گام چهارم: کشوها در طراحی کابینت

طراحی کابینت یک چیز است و تعبیه کشوها به اندازه لازم نکته دیگری. در آشپزخانه‌های قدیمی‌تر مجموعه‌ای از کمدها و کابینت‌ها بود و کمتر از کشو استفاده می‌شد. اما در طراحی کابینت مدرن از کشو استفاده می‌شود. بایستی تلفیقی از این دو را در طراحی به کار برد تا نیازهای کوتاه مدت و بلندمدت شما را برآورده کند.

گام پنجم: به وسایلی فکر کنید که بیشتر از همه استفاده می‌کنید

اگر فرد مجردی هستید که تنها یک نوع غذا درست می‌کنید، اصلاً به داشتن آشپزخانه مفصل فکر نکنید. به همین قیاس دراورها و کشوهای مختلف و کابینت‌ها باید بر اساس نیاز شما برای آشپزخانه طراحی و درست شود. کابینت آشپزخانه شما باید بر اساس نیاز شما طراحی و ساخته شود. و شما به عنوان سفارش دهنده تنها کسی هستید که می‌دانید چگونه آشپزی می‌کنید و نیاز است چه المان‌هایی در آشپزخانه شما باید تعبیه شود.

مانند بسیاری چیزهای خوب در دنیا، طراحی در دنیای کابینت نیز باید ساده و کاربردی باشد. طراح کابینت راه‌کارهایی برای راحت شدن بیشتر کارها در آشپزخانه دارد که برخی بسیار ساده و ابتدایی هستند اما تاثیر زیادی بر شما خواهد گذاشت.

گام ششم: مدرن، کلاسیک یا بین المللی؛ کدام طراحی بهتر است؟

کابینت ساده زیبا با درهای و کمدهای متعدد

طراحی کابینت همه به نوع ذائقه شما بستگی دارد. برخی به طراحی کلاسیک با خراطی‌های اغراق شده علاقه دارند و برخی زیبایی را در سادگی می‌بینند و طراحی مینیمالیستی را ترجیح می‌دهند. اگر به زیبایی شناسی خود اطمینان دارید طراحی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و همان را به طراح کابینت خود ارائه دهید. پیشنهاد ما این است که به طراحان کابینت با سال‌ها تجربه اطمینان کنید. در قسمت پروژه‌های سایت شما می‌توانید نمونه‌های انجام شده زیادی را مشاهده کرده و بر اساس آن سفارش خود را برای ما ارسال کنید.

ما در مقاله جداگانه‌ای به انواع طراحی‌های کابینت به صورت مفصل پرداخته شده است.

توجه داشته باشد طراحی کابینت شما باید با دکوراسیون خانه شما همخوانی داشته باشد. این روزها کابینت آشپزخانه مدرن هواخواهان زیادی پیدا کرده است. در صورتی که بخواهید خانه خود را در آینده به فروش برسانید باید مطمئن باشید که در آینده نزدیک این روند تغییر نخواهد کرد. البته برخی از طراحی‌های نئوکلاسیک استفاده می‌کنند تا بتوانند همه سلایق را جوابگو باشند.

گام هفتم: رنگ در کابینت‌سازی

کابینت سرمه ای و سفید به همراه اجاق گاز و مایکروویو

رنگ‌بندی کابینت‌های شما بایستی به شکل همگنی صورت بگیرد. همچنین دیگر المان‌های دکوراسیون داخلی نیز در انتخاب گروه رنگ‌ها مهم هستند. رنگ کابینت‌های شما در واقع همان پالت رنگی آشپزخانه شما است. مساله اصلی این است که  چگونه طیف‌های رنگی با یکدیگر تطبیق می‌شوند تا فضاهای گرم، راحت، باز و شیکی را تولید کنند. راهکارهای تلفیق رنگ‌های مختلف را به راحتی می‌توان از طراحی‌های آماده و عکس‌های کارهای اجرا شده در شبکه‌های اجتماعی مانند پینترست (Pinterest) مشاهده کرد. مضاف طیف‌های رنگی همگن در سایت‌های مختلفی به شکل پالت در دسترس است. مثلاً سایت طراحی گرافیک کانوا (canva) و سایت کالر (coolors.co) پالت‌های و روندهای رنگی پیشنهادی خود را ارئه دادند. طراحان دکوراسیون  داخلی و طراحان کابینت از این پیشنهادات نهایت استفاده را می‌توانند بکنند.

اگر کف سالن بژ است و دیوار خاکستری مایل به قهوه‌ای دارید، صفحه کابینت مات سیاه دارید، می‌توان این لحن تیره طراحی را با افزودن طیف روشن جبران کرد. از طرفی شما کف سالن را پارکت کرده‌اید و دیوارها نیز سفید یخچالی هستند. در چنین فضایی کابینت سیاه و سفید نمود زیادی در اتاق نشیمن شما خواهد داشت.

گام هشتم: صفحات کابینت

در مورد رنگ‌بندی درب و سطح کابینت‌ها صحبت کردیم. حالا وقت آن است که در مورد صفحات کابینت تصمیم بگیریم. المان دیگری در طراحی کابینت آشپزخانه که جلوه زیادی در نظر مخاطب دارد و در زیبایی‌شناسی آشپزخانه شما نقش اساسی دارد.

صفحات کابینت به سرعت به دید مخاطبان خواهد آمد و رنگ و طرح این صفحات بایستی با تمامی المان‌های آشپزخانه همراهی داشته باشد. مثلاً صفحات براق و صیقلی برای بسیاری از کابینت‌ها مانند کلاسیک و مدرن مناسب است. همچنین صفحات مات و چوبی برای طراحی‌های کابینت‌ها طرح قدیمی مطلوب است.

گام نهم: نورپردازی

بدون نورپردازی درست همه صحبت‌هایی که در مورد طراحی کابینت، چیدمان و رنگ‌بندی داشتیم بی‌تأثیر خواهد شد. در سال‌های گذشته با به بازار آمدن فناوری‌های جدید در نورپردازی دکوراسیون داخلی، طراحی نورپردازی هم بیشتر درخواست می‌شود. لامپ‌های LED زیر کابینت‌ها در فضاهایی که با نور بالا قابل مشاهده نیستند نقاط کور را خواهید پوشاند.

مضاف بر این وقتی لامپ‌های LED در زیر کابینت بعد از باز شدن درها روشن شود فضا داخل کابینت‌ها نمود زیبایی پیدا می‌کند و فضا را بیشتر به اصطلاح کاربر پسند می‌کند. نمونه‌ای از کاری ساده و  عملگرایانه که برای مصرف کنندگان راحتی و آسایش زیادی به همراه می‌آورد. این لامپ‌ها را به شکل ریسه در بالای کابینت می‌توان نصب کرد و یا آنگونه که امروز مد شده است در ساختار کابینت‌ها و طراحی‌ها آنها را می‌توان کشید.

یکی از مزیت‌های لامپ‌های LED زیرکابینتی این است که می‌توانید هر دفعه رنگ آن را به دلخواه عوض کرد. ابزار بسیار خوبی برای طراحی داخلی.

گام دهم: درها و دستگیره‌ها

درب‌های کابینت اولین جایی است که بیننده آنها را مشاهده خواهد کرد و خوب مسلم است که تأثیر اول را روی مخاطب می‌گذارد. دیگر المان‌های کابینت نیز به نوبه خود مهم هستند.

 ده‌ها مدل دستگیره در بازار وجود دارد که از بین آنها بهترین را متناسب با طرح کابینت خود می‌توان انتخاب کرد. نمونه‌های مدرن مینیمال‌تر هستند به گونه‌ای که دستگیره پنهان امروز طرفداران بیشتری دارد و کابینت‌های قدیمی‌تر نیز حس ورود به سرداب قدیمی آشپزخانه را به شما منتقل خواهد کرد.

طراحی درها و دستگیره‌ها به طراحی کابینت آشپزخانه شما بستگی دارد.  برخی ترجیح می‌دهند درهای شیشه‌ای برای کابینت خود داشته باشند و بشقاب‌ها و لیوان‌های آنها به راحتی از پشت آن دیده شود. البته این کار مزیت راحتی و در دسترس بودن را برای شما به همراه می‌آورد اما از طرفی آشپزخانه شما شلوغ به نظر خواهد رسید.

خوب حالا کدام کابینت را بخریم؟

صدها نوع کابینت در بازار موجود است که شما می‌توانید در خانه و آشپزخانه خود آنها را استفاده کنید. بنا به نیازتان خواه اینکه هدف عملگرایانه داشته باشید یا بخواهید از این کابینت‌ها به عنوان انباری برای ظروف استفاده کنید و یا شاید هم تنها مکانی زیبا به به دیگر بخش‌های خانه شما همخوانی داشته باشد. این هدف با شما است. شاید هم تلفیقی از این اهداف را مدنظر دارید.

پیش از آنکه بخواهید هزینه اساسی کنید و کابینت خانه خود را تعویض و بازسازی کنید به این اهداف بیندیشید. آیا این کابینت در بازه زمانی 5 تا 10 ساله هنوز طرفدار خواهد داشت؟ نیازها اساسی خانه از جمله انبار، زیبایی، عملگرایی توسط آن برآورده می‌شود؟ آیا می‌توان آن را توسعه و بازسازی کرد؟

امیدوارم از پیشنهادهای دهگانه ما استفاده کرده باشید. اگر سئوالی در مورد کابینت داشتید زیر همین پست نظرتان را بدهید. ما سعی می‌کنیم در اسرع وقت جواب دهیم.

همچنین در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید  با شماره‌های قسمت تماس با ما ارتباط بگیرید. گروه دکوآرت با استفاده از آخرین متدها و طرح‌ها آماده پیام‌های شماست. همچنین برای درخواست سفارش می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید. کارشناسان ما می‌توانند شما را در انتخاب کابینت با توجه به نیاز شما راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.